KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 7574028
*
nr 757 4028
Edvard Forsström
(1854-1934), Sverige
Tusch, Edvard Forsström (1854-1934), "söndagsnisse", "När vaktparaden kommer", 1895, motivets mått: 9, 5 x 20, 5
Edvard Forsström, född 1854 i Hedemora, död 1934, svensk tecknare.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 maj 2012
kl 17:53:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/5 16:09:25
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Edvard Forsström
Edvard Forsström, född 1854 i Hedemora, död 1934, svensk tecknare.
Läs mer om Edvard Forsström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller edvard forsström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
6124 Parti grafik
+ akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland ann..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:20
*
Edvard Forsström
Edvard Forsström, född 1854 i Hedemora, död 1934, svensk tecknare.
Läs mer om Edvard Forsström
nr 757 4028
Edvard Forsström
(1854-1934), Sverige
Tusch, Edvard Forsström (1854-1934), "söndagsnisse", "När vaktparaden kommer", 1895, motivets mått: 9, 5 x 20, 5
Edvard Forsström, född 1854 i Hedemora, död 1934, svensk tecknare.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 maj 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/5 16:09:25 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Edvard Forsström
Edvard Forsström, född 1854 i Hedemora, död 1934, svensk tecknare.Läs mer om Edvard Forsström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller edvard forsström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
6124 Parti grafik
+ akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland ann..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:20